З настанням холодів перед кожним водієм постає питання, пов'язане із заміною гуми на автомобілі. Але які покришки найкраще вибрати – шиповані чи нешиповані? Нижче ознайомимося з основними характеристиками, перевагами та недоліками таких шин.
Виробники автомобільної гуми постійно вдосконалюють свої вироби, розуміючи важливість безпеки під час їзди. Тому шини виготовляють з інноваційних сумішей, при розробці шипів також застосовують нові технології, матеріали, способи їх кріплення, дизайн протекторного малюнка, що в сукупності продовжує експлуатацію покришок. Залежно від ситуації на дорозі шини зимові шиповані або нешиповані (липучки) проявляють себе по-різному. Давайте розберемося, в яких випадках, що краще себе демонструє.
Особливості шипованих покришок
Шипка гуми забезпечує високе зчеплення з дорожнім покриттям при їзді по снігу, льоду або бруду. Це найголовніша риса шипованої гуми. Завдяки такому зчепленню забезпечується зручне керування машиною навіть за найскладніших дорожніх умов. Також підвищується рівень безпеки, оскільки шанс потрапити до ДТП дуже низький. Тобто, навіть якщо немає оптимального ступеня тертя між шиною та дорожньою поверхнею, автомобіль легко керований і одразу реагує на різкі маневри водія.
Варто відзначити, що транспортний засіб завдяки системі ошипування швидко переборює перешкоди у вигляді глибокої снігової кучугури або товстої кулі льоду. Тому, якщо плануються виїзди за межі міста, де якість дорожнього полотна не завжди хороша, саме шиповані покришки зроблять подорож безпечною та комфортною.
Ошипування шин рекомендується виробниками для регіонів, де є високий відсоток дорожньо-транспортних пригод. Також потрібно гуму з шипами встановлювати на позашляховики, на яких відбуваються виїзди на пересічену місцевість.
Характеристики нешипованої гуми
Шини зимові без шипів, які часто називають «фрикційними» «липучками» або «беззубими», з кожним роком модернізуються, і тому в багатьох випадках здатні замінити шиповані покришки. Величезна кількість виробників використовують багатошарову структуру, за рахунок якої забезпечується безпечна їзда по засніженій, зледенілій та мокрій дорозі. Фрикційні шини найкраще експлуатувати в умовах теплих зим, що характерні для середньої Європи. Тобто, по сухому асфальту за невисокої температури такі покришки демонструють себе досить добре. Для їзди трасами та дорогами мегаполісів необхідно використовувати нешиповану гуму, яка достатньо пристосована до таких умов.
Більшість моделей «на липучках» оснащені спрямованим протектором, який оптимально виводить воду, сльоту та сніг із контактної плями, тому не допускається ефект гідропланування та слешпленінгу. Також нешиповані покришки меншою мірою «псують» дорожнє покриття, на відміну від шипування. Варто зазначити, що фрикційна гумова суміш набагато м'якша, а на протекторі є безліч ламелів і канавок.
Вплив дорожніх та погодних умов
Тепер ознайомимося з тим, як дорожні умови впливають на шиповані та нешиповані покришки.
Температурні показники
При виготовленні зимової гуми компанії-виробники спираються на середні мінусові температури від 0 до -20°С. У такому діапазоні найкраще себе виявляють шини із системою ошипування, які забезпечують максимальне зчеплення з льодом чи снігом. Якщо температура досить низька, то лід твердне ще більше і стає схожим на бетон. У такому випадку шипи починають ковзати по поверхні, тому автомобіль краще оснастити липучками. Також для регіонів, де температура рідко буває нижчою за 0, потрібно встановлювати нешиповані покришки.
Властивості дорожнього покриття
Якщо дорожнє полотно досить шорстке, то найкраще використовувати на колесах нешиповану гуму, яка легко чіплятиметься до нерівностей. Це стосується крижаних крихт, щільного шару снігу, асфальту. Але якщо на дорозі утворюється лід, то в такому разі себе краще веде шипована гума, купити яку можна за доступною ціною в інтернет-магазині «Tyresale.com.ua». На сильно засніженій трасі також краще застосовувати останній варіант, проте багато чого залежить від малюнка протектора.
Стиль їзди
Під цим поняттям мається на увазі відразу кілька параметрів. Перше – де найчастіше їздить машина. Якщо ви взимку плануєте здійснювати подорожі бездоріжжям, то потрібно використовувати шипи. Якщо ж рух, в основному, відбуватиметься містом, то нешипована гума є оптимальним рішенням. Друге – це навички управління. Для новачків рекомендується застосування шин з ошипуванням, які підійдуть практично для будь-якої ситуації. Досвідчені водії можуть спокійно дозволити собі їзду на липучках. Третій – манера водіння. Якщо ви звикли до агресивної їзди, то з метою убезпечити себе необхідно вибирати надійні шиповані покришки.
Акустичний ефект
Основний недолік шин з шипуванням – це постійний шум під час руху. Фрикційні моделі поводяться набагато тихіше.
Термін експлуатації
Шипи через кілька сезонів втрачають свої початкові якості, тому про безпеку на зимовій дорозі не може бути й мови. А ось нешиповані покришки зберігають свої характеристики до повного зношування протекторного малюнка.