Одним із важливих компонентів будь-якого автомобіля є шини. Вони забезпечують безпеку та комфорт при водінні. Грамотна експлуатація та догляд за шинами покращують не лише їхні технічні характеристики, а й також заощаджують витрати палива. Щоб максимально продовжити термін служби покришок, необхідно правильно їх підбирати під певний період року, а точніше під погодні умови. Деякі автомобіліст дуже ризикують, пересуваючись цілий рік лише на літній чи зимовій гумі. Це загрожує не лише прискореним зносом протектора, а й можливістю потрапляння в ДТП.

Сполучною ланкою між дорожнім покриттям та колесом авто є покришки. Кожна шина оснащена протектором, який має спеціальний малюнок для певних погодних умов. Літні шини мають своєрідний дизайн протектора, який забезпечує прискорений виведення води з контактної плями. Протекторний малюнок зимових шин відповідає за високі тягово-зчіпні показники на слизьких та засніжених поверхнях. Однак, незалежно від кліматичних умов, одним із ключових параметрів протектора є його глибина чи висота.

Сучасні марки авто комплектуються шинами, висота протектора яких становить від 5 мм. Чим менше це значення, тим гірше для шини. Коли протектор на межі зносу, то передусім це відбивається на водовідвідній системі, оскільки дедалі ймовірніший ефект гідропланування. На зимовій гумі це також несприятливо позначається, оскільки зношуються ламелі та шипи.

 Основні причини швидкого зносу шин

  1. Кліматичні умови: різкі перепади температур, сильні атмосферні опади, постійне перебування під прямим сонячним промінням.
  2. Дорожні умови: ями, вибоїни, бордюри, «лежачі поліцейські», погана якість дорожнього покриття, гострі предмети.
  3. Фізичні умови: вік покришки, ступінь зношування, наявність пошкоджень.
  4. Манера водіння: агресивне водіння, швидкий старт, екстрене гальмування, часта їзда на великих швидкостях, недбале ставлення до експлуатації та зберігання шин, невчасний ремонт.
  5. Неправильне обслуговування: застосування гуми не по сезону, монтаж покришок на пошкоджені диски та багато іншого.

 Коли міняти гуму?

Фахівці рекомендують проводити обов'язкову заміну автопокришок у таких випадках:

  • Наявність на поверхні шини проколу діаметром більше 6 міліметрів.
  • Ушкодження боковини або порушення цілісності бортової частини покришки.
  • Досягнення крайнього ступеня зносу протекторного малюнка.

 Рекомендації щодо догляду за автогумою

  1. Слід регулярно перевіряти покришки на наявність застряглих каменів, дрібних предметів, пошкоджень та нерівномірного зносу протекторного малюнка.
  2. Варто звертати увагу на поведінку покришок під час їзди. Якщо відчуваються якісь дефекти, значить шина пошкоджена або настала гранична ступінь зносу. Якщо під час пересування відчуваються вібрації або інші збої в роботі, треба відразу зменшити швидкість і безпечно з'їхати з дороги, щоб зупинитися і перевірити гуму.

При виявленні пошкоджень необхідно замінити шину. Однак, якщо ніяких дефектів не виявлено, слід відвезти авто в шинну майстерню для більш детального обстеження.

 Чи можна їздити постійно на запасній шині?

Фахівці не рекомендують їздити постійно на тимчасовій гумі, оскільки їх конструкція спеціально полегшена, тому їх експлуатація має здійснюватися на невеликих швидкостях та дистанціях. Це може негативно вплинути на стійкість транспортного засобу. Є тільки один виняток – запасна покришка має бути п'ятою повнорозмірною, оскільки вона за всіма параметрами відповідає решті шин на автомобілі.

Як правило, гума може експлуатуватися протягом шести сезонів, проте після цього її точно треба замінити. Занадто агресивне водіння та неправильне зберігання призводять до скорочення терміну служби. Важливо не забувати і про термін придатності та дату її виготовлення.